środa, 20 kwietnia 2011

Jak zrobić pisankę po huculsku?

Jeszcze nie pokusiłam się o zrobienie tak pięknej pisanki, jak to mają w zwyczaju huculi.
Przede wszystkim muszę zaopatrzyć się w cierpliwość ...a potem ćwiczyć, ćwiczyć!


Aby ozdobić jajo trzeba zorganizować:
- jajo ( choćby od sąsiada zza płota- latem jedliśmy od Wasilija)
- wosk (w sadybie znależliśmy sporo pszczelego wosku. Robert przetapiał bezkształtną bryłę na bloczki, wykorzystując do tego pudełka po lodach. Jeden bloczek przywiózł do Polski ..i smarował nim narty...zamiast malować pisanki)
-puszki lub garnki ( do topienia wosku, najlepiej na płycie naszej kuchni i do rozprowadzania barwników)
-kistkę lub piselec ( hmm..czyli patyczek z przymocowanym na końcu malutkim blaszanym lejkiem o wąskim ujściu, przez które wycieka strużka roztopionego wosku...im mniejszy otworek tym wzór na pisance bedzie delikatniejszy)
- barwniki ( tradycyjnie powinny naturalne np. czerń z wywaru z kory dębu lub szyszek olchy..ale kupne też się sprawdzą)


I do dzieła.


Jaja zdobi się  techniką batikową, która polega na pokrywaniu odpowiednich partii jajka woskiem, a następnie barwieniu reszty skorupki. Zabieg ten powtarzany wielokrotnie na jednym jajku pozwala na uzyskanie pięknych różnokolorowych ornamentów.


Zacząć trzeba od umycia jajka, aby zapewnić równe barwienie.


Na początku pisankarka ( piękny zawód !) pokrywa woskiem te partie jajek, które mają pozostać białe, czyli linie, dzielące jajko na główne płaszczyzny, zapełniane później różnokolorowym ornamentem.
Na tym etapie nanosi się punktowo zieloną i niebieską farbkę, która pokrywa małe powierzchnie i zabezpiecza sieją, również nakładając na nią wosk.
Tak przygotowane jajka są barwione na żółto. Po kilku godzinach, gdy barwnik wniknie w skorupkę, pisankarka nakłada wosk na miejsca, które mają pozostać żółte, po czym barwi jaja na kolejny, ciemniejszy kolor. Proces ten jest powtarzany, aż do pokrycia jajka najciemniejszym kolorem, zwykle kolorem tła - czarnym, wiśniowym lub ciemno-brązowym.
Wówczas odstawia się jajka do wyschnięcia w ciepłe miejsce. Po pewnym czasie zaschnięty wosk zaczyna topnieć, wówczas wyciera się jajka czystą ściereczką, nadając im dodatkowo piękny połysk.


Dużo zachodu z tymi jajami...

1 komentarz:

  1. Pisanki piękne i pracochłonne:) Opisałaś technikę zdobienia bardzo dokładnie i kto jak kto ale Ty na pewno zdołasz je zrobić:) cierpliwości można Ci tylko pozazdrościć:)

    OdpowiedzUsuń